WordPress WordPress’in Vazgeçilmezi Haline Gelen 3 Eklenti

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Wordpress Eklentileri kategorisinde Melodi tarafından oluşturulan WordPress’in Vazgeçilmezi Haline Gelen 3 Eklenti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 89 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Wordpress Eklentileri
Konu Başlığı WordPress’in Vazgeçilmezi Haline Gelen 3 Eklenti
Konbuyu başlatan Melodi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Melodi

Melodi

www.ircforumlari.gen.tr
Özel Üye

İtibar:

WordPress sağladığı çeşitli eklenti imkanlarıyla oldukça kullanışlı olmayı başaran bir CMS sistemi. Ancak bu yazıda adını anacağım 3 eklenti, bugün “Keşke her kurduğum siteyle otomatik gelse” dediğim bir noktaya ulaştı.

Öncelikle elbette bu eklentilerin muadilleri olabilir. Gördükleri işlevler oldukça benzer olduğu için benim bahsettiklerim yerine kendi beğendiklerinizi kullanabilir ve hatta öne çıkan yönlerini yorumlarda benimle paylaşarak benim de bilgilenmeme olanak yaratabilirsiniz. Doğrusu işlerini yaptıkları müddetçe hiçbir eklentiyle bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

Not: Platformdaki eklentilerin işlevleri çoğunlukla yazılımla da gerçekleştirilebiliyor. Ancak plugin kültürü WordPress için daha çok zaman kazanma olanağı yaratmasıyla öne çıkıyor diyebiliriz. Eğer temiz kodlamalarla bu eklentilerin yapabileceği işi yazılımda bitirebiliyorsanız ve kaybedeceğiniz zaman gözünüze batmıyorsa öyle yapmalısınız.

wp-eklentileri.png

Loginizer​

Bu eklenti sayesinde ‘Bruteforce’ (çoklu deneme) saldırılarını kafada bitirebilirsiniz. Eklenti giriş önceliklerinizi belirlemeniz ve şifre deneme yoluyla yapılan saldırıların bu sayede önüne geçmenizi sağlıyor. Denemelerde belirli yanılma sayılarının üzerine geçen kullanıcıları engelleyen ve size IP Banlama özgürlüğü tanıyan Loginizer, gerçekten güvenlik konusunda çok kullanışlı bir eklenti.

Doğrusu bugün şifre deneyerek kırılabilecek şifreleri kullanmamanız zaten çok önemli. Dolayısıyla size şifrelerinizde neden sembollere, sayılara ve karakterlere yer vermeniz gerektiğini anlatmaya gerek görmüyorum. Ancak bir gerçek var, bu çoklu deneme sistemlerinin bot sistemleriyle kullanılması, sistemi olduğundan daha tehlikeli kılıyor. Loginizer ücretsiz ve bu konuda gayet iyi avantajlara sahip. Eklentiyi WordPress mağazasından indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

WP Fastest Cache​

Ülkemizden bir yazılımcı olan Emre Vona tarafından geliştirilen cache eklentisi WP Fastest Cache, pek çok uzmanın da favorisi olmayı başarabilmiş durumda. Bu optimizasyon eklentileriyle ilgili en önemli sorun, sitenin işleyişiyle alakalı sorunları yanlarında getirebiliyor olmaları. Emre Vona’nın eklentisi ayarlarda kullanıcıya sunduğu basit ama işlevsel seçeneklerle yaşanabilecek pek çok sorunun da önüne geçiyor. Site sahibinin cache konusunda ne kadar agresif davranmak istediği de tamamen onun tercihlerine bırakılmış durumda.

Ayrıca site hızını arttırıyor olması, cache mekaniğini sitemize kazandırıyor olması da her site için kullanılması açısından güzel bir avantaj sağlıyor. Bir site kurduğumda, artık elim istemsizce eklenti mağazasına gidiyor. Ayrıca premium sürümünde görsel optimizasyonu gibi özellikler barındırdığını da hatırlatalım.

Yoast SEO​

Sizin için doğru SEO eklentisi nedir bilemiyorum. Ancak benim için bu işi en iyi yapan genellikle Yoast SEO oluyor. Genellikle ekip işlerinde yer aldığım ve bu eklentinin hem çevirilerinin, hem de içerik analiziyle yaptığı yönlendirmelerin bunda bir etkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette yazının başında da belirttiğim gibi diğer eklentiler kaka demiyorum, hatırlatmakta fayda var.

Bir SEO eklentisinin yaptıklarını yazılımda bitirmek elbette mümkün. Ancak bu noktada işini çok iyi yapan eklentilerin varlığını da es geçmek olmaz. Sitenizi yayına aldıktan sonra bu tip bir eklentiden faydalanarak trafiklerinizi organik bir şekilde yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Bu arada yazının sonuna gelmişken de açıklayalım, ne kadar az eklenti kullanırsanız sitenizin sağlığı için o kadar iyi olacaktır. Mutlaka geliştiricisinin desteği ve güncellemeleri sürdürdüğü bir eklenti tercih edin ve oldukça az eklenti kullanmayı bir alışkanlık haline getirin. Listede az sayıda madde bulunmasının sebebi de daha çok bu durum zaten.

Üst Alt