Hazır Kod sirvNET Services 3.0.8 Kurulum Anlatimi

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Servisler kategorisinde Php tarafından oluşturulan sirvNET Services 3.0.8 Kurulum Anlatimi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 138 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Servisler
Konu Başlığı sirvNET Services 3.0.8 Kurulum Anlatimi
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

Onursal Üye

İtibar:

##########################
Yazan : BehroozWolf
##########################

Merhaba degerli ircforumlari.gen.tr kullanicilari.
Forumda anope ircservices vb. gibi servislerin kurulumu var fakat, SirvNET Services lerin kurulumu yok.

Ülkemizde pek populer olmasada, bahamut kuranlarin vazgecilmez servisleri mutlaka SirvNET dir. Cünkü dal.net servislerine en yakin servis budur.

Bahamut IRCd kullanan kisiler, genelde serviceslerini sirvnet tercih ediyor, bende size belki faydasi olur diye sirvnet'in kurulumu anlatacagim.

NOT : Dikkat edilecek husus, sirvnet kurmak icin hostunuzun MySQL desteklemesi gerektemektedir. Aski takdirde kuramazsiniz.
Cünkü SirvNET Services'leri MySQL üzerine yogunlastirilmis bir servistir, ve bana göre büyük bir + si budur
Ben bahamut sunucuya göre anlatacagim.

Shell hesabimiza login olduktan sonra sirasiyla;
Adim 1
PHP:
wget http://arsiv.behroozwolf.net/sirv-p3.0.8-s.tar.gz

Adim 2
PHP:
tar xzvf sirv-p3.0.8-s.tar.gz

Adim 3
PHP:
cd sirv3.0.8

Adim 4
PHP:
./configure

configure isleminden sonra size bahamut ircd mi yoksa unrealircd yemi kurmak istedinizi soracak. Burda biz bahamut kurcagimiz icin 1 yaziyoruz.
Unreal'ede kurabilirsiniz ancak ( risk tasiyor calisamaya bilir aciklamasi var )
gerekli bilgileri girdikten sonra configure islemimiz bitmis oluyor.

Adim 5
PHP:
make

Adim 6
PHP:
make install

Evet arkadaslar, servislerimizi kurarken herhangi bir hata mesaji almadiysaniz, servisler kurulmus demektir
Simdi gelelim *.conf ayarlarina..( bana göre en gicik bölümdür )
Kurulu olan bahamut serverimizda
PHP:
cd ircd
PHP:
pico ircd.conf yazip confumuzu aciyoruz.

Gerekli yerleri kontrol edelim, services ile ilgili bölümleri hata varsa mutlaka görürsünüz zaten.
ircd.conf dosyamizdakiler services ile ilgili bölümler varsa, ircd.conf da yapacagimiz bisi kalmadi demektir.
gelelim sirvnet konfigirasyon dosyasina
hatirlarsaniz ./configure isleminde bize bir yer belirtmemizi islemisti oraya ben /home/bahtiyar/sirvnet yazdigim icin
PHP:
cd sirvnet

yazip giriyorum.
PHP:
mv example.conf services.conf

sunucu ip adresi sifre girip bi kac edit yaptiktan sonra ctrl + w + yes ile kaydedip ciktiktan sonra..
PHP:
./services

NOT : confu editlerken " DATABASE INFORMATION LINE - (X: LINE) MANDATORY " (bu bölüme mysql host nick pass ve port gireceksiniz)
Eger yanlis bir sifre yada, kafaniza göre girerseniz servisleriniz start isleminde db hatasi verir.

MySQL da bendede problem verdi cünkü, db leri görmedi ama yalowa 'in yardimiyla cözdük. Tesekkürler yalowa.

Ulkemizde pekde yaygin olmasa sirvnet gercekten güzel bir serviscestir. Belki ismini bilmeyenler vardir ama mutlaka kurup bi kere bakmalisiniz.

Üst Alt