TikTok Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde TikTok kategorisinde X tarafından oluşturulan Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 114 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı TikTok
Konu Başlığı Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

TikTok, yasaklara karşı yeni bir adım atma kararı aldı. Buna göre Project Clover isminde bir proje başlatılıyor. Bu projeyle beraber TikTok’un AB’de kullanılmasında bir problem olmayacak.

Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover!

TikTok, kısa video paylaşım platformu olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların eğlenmesi için geliştirilen bu platforma dünya çapında katılım mevcut. Uygulama bu haliyle oldukça masum gibi görünüyor olabilir. Bazı uzmanlara göre TikTok, aslında tehlikeli bir yazılım. Çünkü kişisel verileri Çin hükümetine teslim ediyor. Bununla ilgili daha önce resmî bir açıklama yapılmıştı.
Bu bilginin ortaya çıkmasıyla beraber ülkeler, buna daha çok önem göstermeye başladı. TikTok ise yasak kararıyla karşılaşmaması için çalışmalar yürütüyor. Bunlardan birisi de Project Clover olarak duyuruldu. Bu planın devreye alınmasıyla birlikte yasak kararı ortadan kalkabilir.

TikTok, Project Clover planını duyurdu​

TikTok, geçtiğimiz günlerde AB tarafından yasaklanmıştı. AB, kendi personellerine bu uygulamayı kaldırma emri vermişti. Bu kararın ardından TikTok, harekete geçti. Atılan adım ise Clover projesi olarak açıklandı. Şirket, bu proje ile beraber AB kullanıcılarını kaybetmek istemediğini gösteriyor. Bu projenin amacı, AB üyelerinin kişisel verilerini korumak.
post_1678344706_14990953081663.jpg

Projeye göre Avrupa’da TikTok sunucusu kurulacak. Kullanıcıların verileri ise burada tutulacak. TikTok, Avrupalı bir şirketin sunucuları denetlemesine de yeşil ışık yakıyor. TikTok’un teklifi verilerin İrlanda’da depolanması. Avrupa Birliği’nden henüz bu plan için bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde gerekli adımların atılacağı düşünülüyor.

Project Texas, bu projeye örnek​

Bunun yanı sıra benzer bir projeden söz edebiliriz. Clover projesinin dışında Project Texas planı da bulunuyor. Bu plan, yakın zamanda hayata geçirilmişti. Bu proje ile beraber TikTok, ABD’li kullanıcıların verilerini ABD’de tutuyor. Bu sunucular ise Oracle tarafından denetleniyor. Bu sayede TikTok ile ABD arasında bir problem yaşanmamış oluyor. Aynı olayın AB için de uygulanması için çalışmalar yürütülüyor.
Durum her ne kadar böyle olsa da ABD’yle TikTok arasındaki çatışma sürüyor. Örneğin ABD, Ticaret Bakanlığı’na bir yetki vermek istiyor. Bu yasaya göre ABD dışındaki uygulamalar bakanlık tarafından yasaklanabilecek. Yasağın gerekçesi ise ulusal güvenlik tehdidi olacak. Yani ülke, bu sebeple istediği uygulamaların ABD’de kullanılmasının önüne geçecek. Bu yasa henüz onaylanmış değil.

Üst Alt