Bilgisayar Windows 11 Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor: Türkiye İçin Detaylı Bir İnceleme

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Windows 11 kategorisinde X tarafından oluşturulan Windows 11 Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor: Türkiye İçin Detaylı Bir İnceleme başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Windows 11
Konu Başlığı Windows 11 Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor: Türkiye İçin Detaylı Bir İnceleme
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

StatCounter tarafından yayınlanan son verilere göre, dünya genelinde her beş Windows PC'den biri Windows 11 işletim sistemini kullanıyor. Peki Türkiye'deki durum ne? İşte ülkemizdeki Windows işletim sistemlerinin kullanım oranlarına dair merak edilenler:

Windows 11 Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor: Türkiye İçin Detaylı Bir İnceleme

StatCounter tarafından yayınlanan son verilere göre, dünya genelinde her beş Windows PC'den biri Windows 11 işletim sistemini kullanıyor. Peki Türkiye'deki durum ne? Türk kullanıcılar Windows 11'e geçişe sıcak bakıyor mu yoksa hala eski işletim sistemlerini kullanmaya devam ediyor mu?

Windows 11'in Global Pazardaki Yeri

StatCounter, Mart 2023 itibariyle işletim sistemlerinin pazar paylarına ilişkin verileri yayınladı. Microsoft'un işletim sistemlerinin dağılımı şu şekilde oldu:

• Windows 10: %73.48
  • Windows 11: %20.94
  • Windows 7: %3.72
  • Windows 8.1: %0.84
  • Windows 8: %0.51
Bu verilere göre, Windows 11'in pazar payı ilk kez %20 sınırını aştı ve önemli bir büyüme kaydetti. Windows 7 ve 8.1 sürümlerinin payları ise son aylarda önemli ölçüde düştü.

Windows 10 ve Windows 11'in Yükselişi

Son dönemde yaşanan önemli değişikliklerden en çok yararlanan işletim sistemi Windows 10 oldu. Ocak ayından bu yana pazar payı neredeyse %5 artan Windows 10, kullanıcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Öte yandan Windows 11'in kullanım oranı da aynı süre zarfında %2.5 artış gösterdi.

Türkiye'deki Windows İşletim Sistemleri Kullanım Oranları

StatCounter'ın yayınladığı istatistiklere Türkiye odaklı bir bakış açısı getirdiğimizde ise karşımıza şu tablo çıkıyor:

• Windows 10: %80.66
  • Windows 11: %13.78
  • Windows 7: %3.9
  • Windows 8.1: %1.07
  • Windows 8: %0.28
Türkiye'de Windows 10 kullanımının dünya geneline göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu durum, ülkemizdeki kullanıcıların yeni işletim sistemlerine daha hızlı geçiş yapma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Windows 7 ve 8.1'in Gerilemesine Neden Olan Faktörler

Windows 7 ve 8.1 işletim sistemlerinin düşüşüne neden olan başlıca faktörler, Windows 8.1 için uzatılmış desteğin 10 Ocak'ta sona ermesi ve Windows 7 için ücretli güncelleme sunulması olarak öne çıkıyor. Bu durum, kullanıcıların güncel ve daha güvenli işletim sistemlerine geçmeleri için önemli bir motivasyon kaynağı oldu.

Üst Alt