Bilgisayar Windows 10 Nasıl İndirilir? Windows 10 ISO İndir

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Windows 10 kategorisinde X tarafından oluşturulan Windows 10 Nasıl İndirilir? Windows 10 ISO İndir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 74 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Windows 10
Konu Başlığı Windows 10 Nasıl İndirilir? Windows 10 ISO İndir
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

Windows 10 ISO indir seçeneğine ulaşmak isteyenler için bu ipucunu hazırladık. Umarız sizler için faydalı bir içerik olur.

Windows 10 Nasıl İndirilir? Windows 10 ISO İndir

Windows 10, 2015 yılında resmî olarak piyasaya sürülen bir işletim sistemi. Pazarda halen en yüksek paya sahip. Bu doğrultuda kullanıcılar, Windows 10 ISO indir seçeneğini arıyor. Windows 10 işletim sistemini kurmak isteyenler için birçok adımın bilinmesi gerekiyor. Bunları adım adım açıklamış bulunduk.

Windows 10 yenilikleri​

Öncelikle Windows 10’un hangi yeniliklerle geldiğini ifade edelim. Windows 10’un en büyük değişikliklerinden birisi arayüz oldu. Arayüz, aslına bakarsak Windows 8 ile oldukça benziyor. Birkaç değişiklik ile ise kendine özgü bir görünüme sahip oldu. İlk arayüzde siyah renkli bir görev çubuğu dikkat çekiyordu. Sonraki arayüz güncellemesinde beyaz rengi kullanılmaya başlandı.

Windows 10 işletim sistemi, güvenlik açısından da daha iyi hale büründü. Güvenlik, kullanıcıların önemsemesi gerektiği bir detay. Bundan dolayı çeşitli güvenlik özellikleri ile Windows’tan en iyi şekilde faydalanılıyor. Bunun yanı sıra güvenlik güncelleştirmeleri ile birlikte yazılım, daha iyi korunuyor.

Windows 10, oyun deneyimi anlamında büyük bir yenilik içeriyor. Eski işletim sistemlerine göre bu işletim sisteminde oyun performansı geliştirildi. Bu durum daha yüksek FPS almak demek. Ayrıca çeşitli oyun araçları eklendi. Örneğin Xbox araçları, Windows oyuncularının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Windows 10 ISO indir anlatımına geçmeden önce birkaç yenilikten daha söz etmek gerekir. Eski işletim sistemlerinde CMD yani Komut İstemi, tam ekran yapılmıyordu. Ekranın tamamını kaplamadığı için bu, bazıları için bir problemdi. Yeni güncelleme ile beraber CMD’yi tam ekran yapmak mümkün hale geldi. Tam ekran moduna girmek için “ALT + Enter” tuşlarına basılmalı.

İşletim sisteminde dikkat çeken yenilikler arasında Edge yer alıyor. Edge, önceleri kendi altyapısına sahip bir projeydi. Bir süre sonra Chromium altyapısını kullanmaya başladı. Chromium, Chrome’un da kullandığı bir internet tarayıcısı altyapısı. Edge, Internet Explorer’a göre daha verimli bir yapıya yer veriyor.

post_1679910513_74776047562051.jpg

Windows 10 ile beraber DirectX 12 sürümü de karşımıza çıktı. DirectX 12, Windows 10’a entegre bir teknoloji. Bu kütüphaneyi destekleyen ekran kartları, daha yüksek oyun performansı vaat ediyor. DirectX 12, yaygın olmasa da her geçen gün kullanımı daha da yayılıyor.

Windows 10 işletim sistemi ile beraber Cortana da tanıtıldı. Cortana, sesli asistan aracı. Türkçe dil desteği olmayan asistan, insanlara yardımcı olmak için var. Amacı, sesli komut ile işlevleri yerine getirmek. Çıkmasının üzerinden yıllar geçse de halen Türkçe dil desteği olmaması tepkilere yol açıyor. İngilizce olarak kullanmak isteyenler dili İngilizce yapmalı.

Windows 10 ISO indir başlığı öncesinde bilinmesi gereken bir diğer şeye geçelim. Windows 10’da Windows Runtime ekosistemi bırakıldı. Bunun yerine Universal Windows Platform ekosistemine geçildi. UWP olarak adlandırılan bu yapı, genel olarak mağaza uygulamalarını kapsıyor. Bu altyapının amacı, kolaylıkla çapraz platform desteği sağlamak. Örneğin bir UWP uygulaması hem Windows hem Xbox üzerinde çalışabilmekte. Ayrıca UWP, güvenlik açısından daha korunaklı bir sistem.

Windows 8 çıktığında başlat menüsünün kaldırılması tepkilere yol açmıştı. Windows 8.1 ile bir düzeltme sağlandı. Windows 10’da ise başlangıç menüsü kaldırıldı. Yerine başlat menüsü geldi.

Windows 10 sistem gereksinimleri​

Windows 10 indirme ve kurulum aşamaları öncesinde sistem gereksinimleri bilinmeli. Windows 10 için en düşük gereksinimler aşağıdaki tabloda yer alıyor.

İşlemci1 GHz işlemci veya SoC
RAM32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
Ekran kartıWDDM 1.0 veya DirectX 9
Ekran800 x 600 piksel çözünürlük
Depolama alanı32 bit için 16 GB, 64 bit için 32 GB
İnternet bağlantısıGüncelleştirmeler, ilk cihaz kurulumu ve Microsoft hesabı için gerekiyor

Windows 10 nereden indirilmeli?​

Windows 10 indirmek için Microsoft’un resmî web sitesini kullanmak gerekir. Microsoft, Windows 10 ISO indir amacına uygun bir biçimde davranıyor. Sonuç olarak ISO dosyasına ulaşmanın en güvenli yolu Microsoft’un sitesinden yararlanmak.

Windows 10 nasıl indirilir?​

Windows 10 indirmek için özetle resmî web sayfasına girilmeli. Ardından yükleme yapılmalı veya ISO dosyası edinilmeli. Ardından ISO dosyası, USB belleğe veya DVD’ye yazılmalı. Bu adımların sonucunda Windows 10 kurulum diskine sahip olunuyor.

post_1679910516_26249037604206.png

İndirme sayfasına ulaşın​

İşletim sistemini indirmek için öncelikle bu bağlantıya tıklayın. Burada ISO dosyası indirme alanı gözükmeyecek. Bunun sebebi Windows kullanılıyor olması. Özellikle güncel Windows sürümlerinde bu durum ile karşılaşılır. Bu problemi aşmak için tarayıcının mobil olarak bağlanmasını sağlamak gerekiyor.

Örneğin Google Chrome kullanılıyor ise F12 tuşuna basılmalı. Pencere açıldıktan sonra “CTRL + Shift + M” tuş kombinasyonuna basılmalı. Bu adımlar sonucunda sayfa, mobil hale dönüşecek. Artık yapılması gereken tek şey sayfayı bu biçimde yenilemek. Karşımıza ISO dosyası indirme alanı çıkacak.

Sayfa yüklendikten sonra “Sürüm seçin” seçeneğine basılmalı. Burada yer alan “Windows 10” seçeneği seçilmeli. Sonrasında “Onayla” butonuna tıklanılmalı. Sonraki etapta ürün dili seçilmeli. Tekrar “Onayla” butonuna basılmalı. Son aşamada kullanıcıları 32 ve 64 bit seçeneği çıkıyor. Kullanıcı, istediği türü seçerek indirmeyi başlatmalı.

ISO dosyasını USB belleğe veya DVD’ye yazdırın​

ISO dosyası indirildikten sonra USB belleğe veya DVD’ye yazdırılmalı. Eğer DVD kullanılacak ise DVD okuyucuya DVD takılmalı. Ardından ISO dosyasına sağ tıklanmalı. “Disk görüntüsünü yazdır” seçeneğine basılmalı. Eğer Windows 11 kullanılıyor ise bu seçeneğe “Diğer seçenekleri göster” kısmından ulaşılır. İşlem tamamlandıktan sonra DVD hazır hale geliyor.

USB belleğe kurmak için ise belleğin NTFS olarak biçimlendirilmesi gerekir. Sonrasında ISO dosyası açılmalı ve içerisindeki dosyalar, USB belleğe aktarılmalı. Bu şekilde USB bellek, hazır hale geliyor.

Eğer bu aşamada problem ortaya çıkıyor ise Rufus kullanılması tavsiye ediliyor. Rufus, USB belleği biçimlendirip önyükleme alanı oluşturuyor. Rufus kurmak için bu bağlantıdan indirilmesi gerekir. İndirme işlemi sonrasında yazılım başlatılmalı.

post_1679910521_37827825469311.png

Rufus, başlatıldıktan sonra “Aygıt” kısmından USB bellek seçimi yapılmalı. “Önyükleme seçimi” kısmında ise ISO dosyası seçilmeli. Bu alanın sağ tarafında “SEÇ” butonu mevcut. Bu butona basılarak Windows 10 ISO dosyası ekleniyor. Sonrasında yapılması gereken şey “Başlat” butonuna basmak. İşlem tamamlandıktan sonra USB bellek, Windows 10 kurulum diskine dönüşüyor.

Windows 10’u kurun​

Son aşamada yapılması gereken şey Windows 10’u kurmak. Bunun için USB bellek bilgisayara takılı olmalı. Sonrasında bilgisayar, yeniden başlatılmalı. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra eğer Windows 10 yükleme ekranı gelmez ise BIOS’a girilmeli. BIOS, bazı ayarların yapılmasını sağlayan bir arayüz.

Bu arayüze sistem açılırken belirli tuşlara basılarak erişiliyor. Bu tuşlar, anakart modeline göre değişiklik gösterir. BIOS ekranına ulaştıktan sonra disk seçimi yapma özelliği var ise buradan USB bellek seçilmeli. Eğer yoksa disk öncelik sırası USB belleğe verilmeli. Sonrasında ayarlar kayıt edilmeli ve sistem, yeniden başlatılmalı. Artık Windows 10 kurulum ekranının yüklenmesi gerekiyor.

Yükleme aracı ile Windows 10 kurma​

Windows 10 ISO indir dışında yükleme aracı ile de Windows 10 kuruluyor. Bu özellik, bazı işletim sistemlerinde destekleniyor.

Aracı indirin​

İşletim sistemini indirmek için öncelikle bu bağlantıya giriş yapın. Bu bağlantıda bulunan “Aracı şimdi indirin” butonuna tıklayın. Bu buton, Windows 10 yükleme aracını bilgisayara indiriyor.

post_1679910527_6015139497234.jpg

Uygulamayı çalıştırın​

Windows 10 yükleme aracı indirildikten sonra işlemler başlatılmalı. Bu araç, bilgisayarı Windows 10 işletim sistemine yükseltir. İşletim sistemi yükseltme işlemi biraz uzun sürer. Uygulama, önce dosyaları indirir. Sonrasında yükleme aşamasına geçer. Ardından bilgisayarı yeniden başlatır ve birkaç kurulum daha yapar. Kurulum tamamlandıktan sonra Windows 10 giriş ekranı görünür. Masaüstüne ilk giriş geç olmakta. Bunun sebebi kişisel ayarların yapılıyor olması. Sonraki girişler daha hızlı olacaktır.

Windows 10 ISO indir seçeneği bedava mı?​

Windows 10 ISO dosyası ücretsiz bir şekilde yer alıyor. Kullanıcılar, herhangi bir para ödemeden ISO dosyasına sahip olur. Burada bilinmesi gereken husus Windows 10 kurulumu sonrasında lisans anahtarı girilmesi. Eğer lisans anahtarı yer almıyor ise bu durumda lisanssız bir kullanım sağlanır.

Eğer işletim sistemi lisanssız kullanılır ise bazı kısıtlamalar yer alır. Bunlardan birisi kişisel ayarların kullanılamıyor oluşu. Bunun dışında ana ekranda “Windows’u Etkinleştir” yazısı yazar. Kullanıcı rahatsız olmadığı sürece işletim sistemi, lisanssız olarak kullanıma uygundur.

Windows 10 ürün anahtarı nasıl alınır?​

Windows 10’u resmî olarak almak artık mümkün değil. Çünkü Microsoft, resmî olarak lisans satışlarını durdurma kararı aldı. Bundan dolayı Windows 11 almak gerekiyor. Windows 11 Home almak için bu bağlantıya tıklayın. Windows 11 Pro almak için ise buraya basın.

Windows 10 indirmek için kaç GB gerekli?​

Windows 10 ISO indir işlemini yaparken ISO dosyasının boyutu da burada önem kazanıyor. ISO dosyası yaklaşık 4 GB boyuta sahip. Garanti olması açısından 8 GB’lık bir USB bellek yeterli olacaktır. Aynı olay, Windows 11 için de geçerli.

Üst Alt