Güncel Huawei HarmonyOS Başarısını Katlıyor! O Özellikler iOS ve Androd’de Bile Yok

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Huawei HarmonyOS kategorisinde X tarafından oluşturulan Huawei HarmonyOS Başarısını Katlıyor! O Özellikler iOS ve Androd’de Bile Yok başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 69 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Huawei HarmonyOS
Konu Başlığı Huawei HarmonyOS Başarısını Katlıyor! O Özellikler iOS ve Androd’de Bile Yok
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

Çin merkezli teknoloji devi son yıllarda ABD ambargosu altında rekabette yer alma mücadelesi veriyor. Yaptırımlar çerçevesinde Google Android’i cihazlarında kullanamayan Huawei, “HarmonyOS” isimli kendi işletim sistemini geliştirmişti. Huawei, son olarak “HarmonyOS 3.1” güncellemesini yayınlamıştı. Geri bildirimler olumlu oldu!

Huawei HarmonyOS Başarısını Katlıyor! O Özellikler iOS ve Androd’de Bile Yok!

ABD ile Çin arasında devam eden ekonomik savaşın kurbanlarından birisi de “Huawei” olmuştu. Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, yaptırımlara maruz kalmıştı. Pazar payının daraltılması dahil pek çok yaptırım altında üretim ve geliştirme sürecine devam ediyor. Üstelik tüm bunları yaptırımlar çerçevesinde “Google” tarafından yayınlanan “Android” işletim sistemini kullanamadan yapıyor.
Huawei’nin geliştirdiği akıllı telefon ve tablet bilgisayar modellerinde “Android” işletim sistemini kullanması yasaklandı. Şirket bu yasak nedeniyle kendi işletim sistemi geliştirdi. Huawei ekibi tarafından geliştirilen işletim sistemi “HarmonyOS” olarak isimlendirilmişti.
Huawei’nin “HarmonyOS” işletim sistemi “Çin” pazarında “Hongmeng” ismiyle biliniyor.

Android Yasağı Huawei’ye Yaradı​

HarmonyOS

Teknoloji devi yasağın uygulanmaya başladığı andan itibaren kendi işletim sistemi geliştirmeye başladı. Tüm yeni modelleri “HarmonyOS” işletim sistemi ile yayınlanmaya başlanmıştı. Bu süreçte Huawei, HarmonyOS için yeni güncellemeler yayınlamaya da devam etti. Geliştirilmeye devam eden HarmonyOS, her yeni güncelleme ile birlikte daha geniş özellikler ediniyor.

Son Güncellemenin Getirdiği Özellikler iOS ve Android’de Yok​

HarmonyOS

Şirket yayınladığı yeni güncellemeler ile birlikte HarmonyOS’u daha da geliştirmeye devam ediyor. Huawei en son olarak “HarmonyOS 3.1” güncellemesini yayınlamıştı. Bu güncellemeyle Huawei cihazlara pek çok önemli yeni özellik kazandırılmıştı. Hatta HarmonyOS 3.1 ile gelen özelliklerde ortaya çıkmaya başladı. Bu özelliklerden bazılarının Apple “iOS” ve yanı sıra Google “Android” işletim sistemlerinde dahi yer almadığı belirtildi.
Huawei, son sürüm olan “HarmonyOS 3.1” sürümünü, genel kullanımda “test” etti. Bu çerçevede de hemen hemen tüm Huawei kullanıcıları, yeni sürümün test sürecinde yer alabildi.
HarmonyOS’un en belirleyici özeliklerin başında çoğu özellikte “üçüncü taraf yazılım” kullanımı gerektirmemesidir. Bu durum Apple’ın “iOS" ve Google’ın “Android” işletim sisteminde tam tersi şekilde işliyor. Cihazlarda yer alan çoğu özelliği kullanabilmek için “üçüncü taraf yazılım” kullanılması gerekiyor.
Dolayısıyla HarmonyOS 3.1 güncellemesi ile gelen yenilikler, Huawei kullanıcıların avantajlar sağlıyor. Zira test sürecinde kullanıcılardan alınan geri bildirimlerinde olumlu olduğu belirtildi.

HarmonyOS 3.1 Güncellemesiyle Gelen Yenilikler​

HarmonyOS

HarmonyOS 3.1 güncellemesiyle cihazlardaki pek çok sorun giderilirken, önemli özelliklerde kazandırıldı. Güncellemeye ilişkin açıklanan detaylar arasında performans artışı dikkat çekti. Zira son güncellemeden sonra Huawei cihazlarda “uygulama başlatma” ve “uygulama çalıştırma” süresi çok daha kısa ve akıcı hale geldi.
HarmonyOS sisteminin “Bildirim Merkezi” ise yenilendi. Artık bildirim merkezine dinamik özel efektler geldi. Ek olarak Huawei, yeni işletim sistemi güncellemesiyle bildirim merkezine;
  • Kart boyut ayar seçeneği
  • Küçük pencere boyut ayar seçeneği
  • Ses kontrolcüsü
Gibi yeni ek fonksiyon alternatifleri de ekledi.
Güncellemeden sonra HarmonyOS işletim sisteminde aynı anda “birden fazla” pencere için “döndürme” işlemi yapılabiliyor. Bununla birlikte “alan sorgulama” fonksiyonunda iyileştirme sağlayan “pencere hizmeti” de getirildi.
Kullanıcılara yeni güncellemede “kamera ayarı” konusunda yeni ayar seçenekleri getirildi. Ayrıca kullanıcılara çok daha işlevsel bir “önizleme” fonksiyonu da sunuldu.
HarmonyOS 3.1 ile gelen yenilikler arasında son olarak “yeni giriş yöntemi” geldi. Bu yeni yöntemde kullanıcılar “imleç yönü sabiti” desteğinden faydalanabilecek.

HarmonyOS 3.1 Güncellemesi Alacak Modeller​

Huawei P50Huawei Mate 20 X 5GHuawei Nova 10Huawei Nova 7
Huawei P50 ProHuawei Mate 20 XHuawei Nova 10 ProHuawei Nova 7 SE
Huawei P50 PocketHuawei Mate 20Huawei Nova 10 SEHuawei Nova 5T
Huawei Mate 40 ProHuawei P40 Pro+Huawei Nova 9Huawei Y9s
Huawei Mate XsHuawei P40 ProHuawei Nova 9 SEHuawei Y8p
Huawei Mate Xs 2Huawei P40Huawei Nova 8
Huawei Mate 30 ProHuawei P40 Lite EHuawei Nova 8i
Huawei Mate 30Huawei P40 Lite 5GHuawei Nova Y70
Huawei Mate 20 ProHuawei P30 ProHuawei Nova Y70 Plus
Huawei Mate 20 RSHuawei P30Huawei Nova Y90

Üst Alt