Haber Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde X tarafından oluşturulan Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 45 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği bağırsak kanserine karşı önemli bir adım atıldı. Araştırmacılar, bu hastalığın tedavisi için 'kılavuz' olabilecek yeni bir yöntemi ortaya koydu.

Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti!

Amerikan Kanser Derneği'ne göre her yıl, 150.000 civarında yeni kolon ve rektum kanseri vakası ortaya çıkıyor. Türkiye'de en yaygın 5, global ölçekte ise 3. sıradaki kanser türü olan bağırsak kanseri, ABD'de 3. sırada yer alıyor. Erkeklerin yaklaşık %4'ü ve kadınların %3.8'i bu hastalıkla karşılaşabiliyor. Bilim insanlarına göre bu kanser türüne karşı olası bir çözüm, artık yakın olabilir.

Bağırsak Kanseri için Umut Verici Atılım​

Bağırsak kanseri tedavisinde yaşanan zorluklar, hastaların sadece %10'unun immünoterapilere olumlu yanıt vermesiyle biliniyor. Bu da kanserli doku tamamen çıkarılarak yapılan operasyonlara yönelik bir eğilimi beraberinde getiriyor. Ancak La Trobe Üniversitesi Olivia Newton-John Kanser Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirilen bir araştırma, tedavide yeni bir ufuk açabilir!

post_1696934158_50123106507902.png

Bilim İnsanlarının Keşfi: Gama delta T Hücreleri

Avustralya'da gerçekleştirilen bu araştırma, bir hastanın kansere yanıtının, kalın bağırsaktaki spesifik bir bağışıklık hücresine bağlı olduğunu gösterdi.

Dr. Lisa Mielke bu konuda, ‘Gama delta T hücreleri, bağırsaklarda bir nevi koruyucu görev üstleniyor. Bu hücreler, potansiyel kanser tehditlerine karşı koruma sağlayarak devriye geziyor ve epitel hücreleri koruyor.’ şeklinde bir açıklama yaptı.

post_1696934160_93782216625727.png

Dünyada Bir İlk: Yeni Molekül Keşfi

Bu hücrelerin tümörlerdeki varlığı, hastaların sağ kalım oranlarını olumlu etkiliyor. Ancak araştırmacılar, gama delta T hücrelerinin içerdiği TCF-1 molekülünün, bağışıklık tepkilerini baskıladığını keşfetti.

Bu molekülün inhibe edilmesi, bağışıklık hücrelerinin kanserle daha etkili bir mücadele içerisine girmesini sağlayabilir. Bu bulgu, bağırsak kanserinde yeni tedavi yöntemi için umut vaat ediyor.

Üst Alt