Haber Google’dan Dev Adım: Yeni Yapay Zeka Hızlandırıcısını Tanıttı

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İnternet Dünyasından Haberler kategorisinde IF Editör - Buğra Eviner tarafından oluşturulan Google’dan Dev Adım: Yeni Yapay Zeka Hızlandırıcısını Tanıttı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İnternet Dünyasından Haberler
Konu Başlığı Google’dan Dev Adım: Yeni Yapay Zeka Hızlandırıcısını Tanıttı
Konbuyu başlatan IF Editör - Buğra Eviner
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan IF Editör - Buğra Eviner

IF Editör - Buğra Eviner

IRCForumlari.Gen.Tr - Editörü
Editör

İtibar:

Google, yeni AI modeli Gemini'yi tanıtarak aynı zamanda şimdiye kadar üzerinde çalıştığı en etkili, genişletilebilir ve esnek yapay zeka hızlandırıcı cihazını ve devrimsel yapay zeka hiper bilgisayarını kamuoyuna açıkladı.

Google’dan Dev Adım: Yeni Yapay Zeka Hızlandırıcısını Tanıttı!

Google, yapay zeka alanında dev bir adım atarak yeni yapay zeka hızlandırıcısını ve AI hiper bilgisayarını duyurdu. Bu yenilik, yapay zeka pazarında hızla ilerleyen şirketler arasında Google'ı önemli bir konuma taşıyor. Microsoft'un Maia 100 ve Amazon'un Trainium2 gibi ürünlerinin ardından Google'ın bu girişimi, sektörde yeni bir rekabet alanı yaratıyor.

Yapay zeka hızlandırıcısı Cloud TPU v5p, Google'ın bugüne kadar sunduğu en yetenekli ve maliyet etkin çözüm olarak öne çıkıyor. Her bir TPU v5p podu, 8.960 çip içeriyor ve bu çipler arasındaki bağlantı, her çip için 4.800 Gbps gibi olağanüstü bir hızda gerçekleşiyor. Bu teknoloji, yapay zeka alanında hız ve verimlilik açısından büyük bir sıçrama anlamına geliyor.

Büyük Dil Modeli Eğitimindeki Hız Artışı​

TPU v5p'nin en dikkat çekici özelliklerinden biri, büyük dil modeli eğitiminde 2.8 kat daha hızlı olması. Yeni v5p, TPU v4 ile karşılaştırıldığında iki kat daha fazla FLOPS ve üç kat daha fazla bellek bant genişliği sunuyor. Bu, büyük dil modellerinin eğitim süreçlerinin hızlanmasına ve daha verimli hale gelmesine olanak tanıyor.

post_1701943895_43433641995136.png

Google Cloud TPU v5p'nin Özellikleri Neler?​

İşte Google Cloud TPU v5p’nin özellikleri:

• 2 kat daha fazla Flops (459 TFLOPs Bf16 / 918 TOPs INT8)
  • 3 kat daha fazla bellek kapasitesi (95 GB HBM)
  • 2.8 kat hızlı büyük dil modeli eğitimi
  • 1.9 kat hızlı gömülü model eğitimi
  • 2.25 kat fazla bant genişliği (2765 GB/s vs 1228 GB/s)
  • 2X çipler arası bağlantı hızı (4800 Gbps vs 2400 Gbps)
Google'ın bu gelişmiş yapay zeka hızlandırıcısı ve AI hiper bilgisayarının geliştirilmesi, şirketin modern yapay zeka iş yüklerini daha verimli bir şekilde işleyebilmesini sağlıyor. Hiper bilgisayarın işlem yüküne göre performansını optimize edebilme özelliği, bu teknolojinin adaptasyonunu ve kullanımını daha da değerli kılıyor.

Üst Alt