Bilgisayar AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı

[IF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekran Kartı kategorisinde X tarafından oluşturulan AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 93 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekran Kartı
Konu Başlığı AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

X

IF Teknik Sorumlu
IF - TeknikAdmin

İtibar:

VRR özelliğinin etkinleştirilmesi, AMD ekran kartlarının boşta olduğunda yaşadığı yüksek güç tüketimi sorununu çözüyor. Özellikle çoklu monitör kurulumları ve yüksek yenileme hızlarındaki ekranlar için bu durum önemli bir enerji tasarrufu sağlıyor.

AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı?

Radeon RX 7900 XT ve RX 7900 XTX ekran kartlarındaki boşta yüksek miktarda güç tüketim sorunu bilinen bir durum. 4K çözünürlüklü ekran veya çoklu monitör yapılandırmasıyla kullanılan bu kartlar, sistem boşta olduğunda 100W'a kadar yüksek güç tüketimine sebep olabiliyor. Fakat bu sorunun bir çözümü bulunmuş olabilir: VRR.

VRR ile Boşta Güç Tüketiminin Çözümü​

Özellikle yüksek yenileme hızlarında çalışan çoklu monitör kurulumları için, Radeon ekran kartlarının boşta çalışırken yüksek güç kullanımı endişe verici bir durum yaratmaktadır.

Ancak ComputerBase'in testlerine göre, RX 7900 XTX Değişken Tazeleme Oranı (VRR) ya da değişken yenileme hızına sahip monitörlere bağlandığında çok daha az güç tüketiyor.

post_1690881112_74637838935686.jpg

VRR Özelliği ve Güç Tüketimine Etkisi​

VRR (Adaptive Sync, FreeSync veya G-Sync olarak da bilinir) ayarı Windows ve AMD sürücülerinde bulunmaktadır. Bu özellik, AMD sürücüleri tarafından otomatik olarak etkinleştirilebilmektedir.

VRR etkinleştirildiğinde sistem boştayken ve pencereler hareket ettirildiğinde, tek ve çift monitör kullanımında güç tüketimi çok daha düşük olmaktadır. Ancak, SDR modunda video oynatmada bu durumun büyük bir etkisi yoktur.

VRR Etkinleştirildiğinde Güç Tüketimi​

144Hz tek ve çift monitör kurulumunda, VRR etkinleştirildiğinde en büyük fark görülmektedir. Bu durumda RX 7900 XTX, RTX 4080 modellerinden bile daha az güç tüketmektedir.

Aynı durum sadece RDNA3 mimarisi için değil, eski Radeon 6000 modelleri için de geçerlidir. Ancak, bu özelliği aktif hale getirmek için VRR uyumlu bir monitör gereklidir.

Üst Alt